Skip to content

53 Aldo CourtToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$432,500
Last Sale Date
Mar 16, 1999

Property Information

Block297.07
Lot145.16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description3F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage4,728
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,000
28%
Improvement Value:$875,400
72%
Total Assessment$1,210,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,053+5.3%
2024$20,952+11.3%
2023$18,827+0.4%
2022$18,745+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$432,500
DeedBook 5675, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1988