Skip to content

337 Aldo DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 13, 2012

Property Information

Block297.07
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,422
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
30%
Improvement Value:$687,800
70%
Total Assessment$977,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,816+5.3%
2024$16,926+8.7%
2023$15,575+111.0%
2022$7,381+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 15200, Page 667

Property Sale

SaleMulti
$357,000
DeedBook 14985, Page 812

Property Sale

SaleMulti
$234,000
DeedBook 5512, Page 540

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4474, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1974