Skip to content

347 Aldo DriveToms River, NJ 08753

Built 2002

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 18, 2023

Property Information

Block297.07
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,239
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
35%
Improvement Value:$499,800
65%
Total Assessment$769,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,026+5.3%
2024$13,325+14.6%
2023$11,626+0.4%
2022$11,574+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$822,500
DeedBook 13375, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 10597, Page 697

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 5576, Page 581

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5515, Page 151