Skip to content

355 Aldo DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block297.07
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,144
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
42%
Improvement Value:$346,300
58%
Total Assessment$601,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,956+5.3%
2024$10,409+6.2%
2023$9,797+0.4%
2022$9,754+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$780,000
Sq Ft2,144DeedBook 19103, Page 1618Recorded7/18/2022

Property Sale

SaleMulti
$470,000
DeedBook 14880, Page 1423

Property Sale

SaleMulti
$422,500
DeedBook 10828, Page 958

Property Built

Built

Year Built: 1987