Skip to content

363 Aldo DriveToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Mar 12, 2020

Property Information

Block297.07
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,839
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
46%
Improvement Value:$321,100
54%
Total Assessment$591,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,770+5.3%
2024$10,232+12.3%
2023$9,108+3.3%
2022$8,818+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,839DeedBook 17865, Page 219Recorded4/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 1980