Skip to content

367 Aldo DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$764,400
Last Sale Date
Jan 24, 2025

Property Information

Block297.07
Lot69
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,060
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
57%
Improvement Value:$241,500
43%
Total Assessment$561,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,231+23.4%
2024$8,293+4.3%
2023$7,954+0.4%
2022$7,919+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$764,400
Sq Ft2,060DeedBook 19923, Page 1709Recorded2/10/2025

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft2,060DeedBook 19564, Page 220Recorded12/19/2023

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,060DeedBook 19090, Page 884Recorded7/6/2022

Property Sale

SaleMulti
$326,000
DeedBook 11021, Page 1747

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 4554, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1969