Skip to content

390 Aldo DriveToms River, NJ 08753

Built 2021

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 8, 2019

Property Information

Block297.07
Lot98
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,666
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
35%
Improvement Value:$691,500
65%
Total Assessment$1,066,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,432+5.3%
2024$18,461-2.8%
2023$19,002+183.0%
2022$6,715+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,666DeedBook 17577, Page 1580Recorded8/20/2019

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5148, Page 707