Skip to content

353 Estate Point RoadToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block297.08
Lot1.14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,203
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
51%
Improvement Value:$317,100
49%
Total Assessment$642,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,699+5.3%
2024$11,115+22.2%
2023$9,098+0.4%
2022$9,058+7.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft2,203DeedBook 18256, Page 501Recorded1/12/2021

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,203DeedBook 17492, Page 679Recorded6/5/2019

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5224, Page 24

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 4147, Page 561