Skip to content

349 Estate Point RoadToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$2,450,000
Last Sale Date
Jan 7, 2022

Property Information

Block297.08
Lot1.17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
Description3F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage5,956
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
21%
Improvement Value:$1,158,300
79%
Total Assessment$1,458,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,457+5.3%
2024$25,136+3.3%
2023$24,336+0.4%
2022$24,228+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,450,000
Sq Ft5,956DeedBook 18872, Page 1724Recorded1/20/2022

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 14630, Page 73