Skip to content

243 Aldo DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$87,100
Last Sale Date
Nov 30, 2000

Property Information

Block297.10
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,602
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
27%
Improvement Value:$225,500
73%
Total Assessment$309,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,639+5.3%
2024$5,357+5.4%
2023$5,083+0.4%
2022$5,061+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$87,100
DeedBook 10248, Page 1409

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5143, Page 663

Property Sale

SaleMulti
$13,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965