Skip to content

245 Aldo DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block297.10
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,677
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
28%
Improvement Value:$219,900
72%
Total Assessment$303,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,537+5.3%
2024$5,261-2.5%
2023$5,396+0.4%
2022$5,372+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$148,500
DeedBook 10130, Page 522

Property Sale

SaleMulti
$133,700
DeedBook 5007, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1987