Skip to content

209 Aldo DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block297.11
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,860
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
27%
Improvement Value:$224,400
73%
Total Assessment$306,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,583+5.3%
2024$5,304+16.9%
2023$4,536+0.5%
2022$4,515+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,860DeedBook 18208, Page 705Recorded12/15/2020

Property Sale

Sale
$36,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973