Skip to content

42 Twelfth StreetToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 25, 2015

Property Information

Block297.11
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,408
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
29%
Improvement Value:$198,900
71%
Total Assessment$280,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,118+5.3%
2024$4,862+8.8%
2023$4,469+0.4%
2022$4,449+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 13613, Page 1309

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12465, Page 344

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 3585, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1971