Skip to content

236 Aldo DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 25, 1989

Property Information

Block297.14
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,668
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
27%
Improvement Value:$220,400
73%
Total Assessment$300,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,473+5.3%
2024$5,200+13.3%
2023$4,589+0.4%
2022$4,569+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4760, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1972