Skip to content

54 Thirteenth StreetToms River, NJ 08753

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$721,000
Last Sale Date
Aug 12, 2025

Property Information

Block297.14
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,004
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
21%
Improvement Value:$305,400
79%
Total Assessment$385,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,022+5.3%
2024$6,671+24.0%
2023$5,378+0.4%
2022$5,355+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$721,000
Sq Ft2,004DeedBook 20137, Page 1417Recorded9/18/2025

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 12312, Page 1206

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4705, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1973