Skip to content

248 Aldo DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Jul 20, 2018

Property Information

Block297.15
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,910
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
25%
Improvement Value:$236,700
75%
Total Assessment$316,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,770+5.3%
2024$5,482+12.0%
2023$4,894+0.4%
2022$4,872+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft1,910DeedBook 17200, Page 1659Recorded8/7/2018

Property Sale

Sale
$174,300

From:

To:

Sq Ft1,910DeedBook 17051, Page 860Recorded3/13/2018

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook 12990, Page 1980

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 11935, Page 1912

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 4694, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1972