Skip to content

49 Sixteenth StreetToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 6, 2003

Property Information

Block297.18
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage2,540
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
22%
Improvement Value:$348,200
78%
Total Assessment$448,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,916+5.4%
2024$7,508+3.2%
2023$7,276+0.5%
2022$7,243+4.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 11494, Page 1431

Property Sale

SaleMulti
$171,000
DeedBook 10678, Page 524

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 4032, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1978