Skip to content

208 Aldo DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2011

Property Information

Block297
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,668
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
25%
Improvement Value:$223,800
75%
Total Assessment$299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,462+5.3%
2024$5,190+13.5%
2023$4,571+0.4%
2022$4,551+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$186,500
DeedBook 11132, Page 108

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 5397, Page 132

Property Sale

Sale
$30,750
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970