Skip to content

232 Edgemere DriveToms River, NJ 08755

Built 1962

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block298.01
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,524
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,000
36%
Improvement Value:$352,200
64%
Total Assessment$554,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,098+5.3%
2024$9,593+8.1%
2023$8,870+0.4%
2022$8,831+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,524DeedBook 18502, Page 855Recorded5/27/2021

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,524DeedBook 17178, Page 1506Recorded7/18/2018

Property Sale

Sale
$367,500
DeedBook 11028, Page 1964

Property Built

Built

Year Built: 1962