Skip to content

205 Edgemere DriveToms River, NJ 08755

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jun 17, 2025

Property Information

Block298.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,126
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$201,200
39%
Improvement Value:$318,900
61%
Total Assessment$520,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,476+5.3%
2024$9,003+5.3%
2023$8,548+0.4%
2022$8,511+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$720,000
Sq Ft2,126DeedBook 20047, Page 363Recorded6/19/2025

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4297, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1971