Skip to content

217 Edgemere DriveToms River, NJ 08755

Built 1969

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block298.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,934
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,400
35%
Improvement Value:$378,400
65%
Total Assessment$578,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,469+5.3%
2024$9,946+6.8%
2023$9,310+0.4%
2022$9,269+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$880,000
Sq Ft2,934DeedBook 19808, Page 834Recorded10/2/2024

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12608, Page 1499

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 3840, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1969