Skip to content

225 Edgemere DriveToms River, NJ 08755

Built 1967

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Apr 27, 2020

Property Information

Block298.02
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,088
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
37%
Improvement Value:$343,400
63%
Total Assessment$543,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,901+5.3%
2024$9,406+3.5%
2023$9,088+0.4%
2022$9,048+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft2,088DeedBook 17877, Page 1189Recorded5/5/2020

Property Sale

Sale
$428,000

From:

To:

Sq Ft2,088DeedBook 16817, Page 554Recorded7/28/2017

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4921, Page 831

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 4391, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1967