Skip to content

257 Rivers Edge LaneToms River, NJ 08755

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2024

Property Information

Block298.03
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,332
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
19%
Improvement Value:$507,800
81%
Total Assessment$630,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,493+5.3%
2024$10,919+8.0%
2023$10,114+0.4%
2022$10,070+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft2,332DeedBook 18839, Page 500Recorded12/27/2021

Property Sale

Sale
$466,000
Sq Ft2,452DeedBook 17522, Page 397Recorded7/2/2019

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 15341, Page 349

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 13223, Page 792

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 5913, Page 923

Property Sale

Sale
$145,990
DeedBook 4425, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1986