Skip to content

261 Rivers Edge LaneToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$478,000
Last Sale Date
Jul 30, 2020

Property Information

Block298.03
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,725
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
19%
Improvement Value:$539,700
81%
Total Assessment$662,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,074+5.3%
2024$11,471+9.4%
2023$10,484+0.4%
2022$10,438+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$478,000

From:

To:

Sq Ft2,725DeedBook 18006, Page 312Recorded8/12/2020

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 4859, Page 15

Property Sale

Sale
$195,335
DeedBook 4438, Page 876

Property Built

Built

Year Built: 1986