Skip to content

269 Rivers Edge LaneToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
May 20, 2024

Property Information

Block298.03
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,412
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
24%
Improvement Value:$423,600
76%
Total Assessment$554,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,081+5.3%
2024$9,578+12.2%
2023$8,536+0.4%
2022$8,498+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000
Sq Ft2,412DeedBook 19692, Page 1362Recorded5/28/2024

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,412DeedBook 17420, Page 1013Recorded3/26/2019

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 10215, Page 1017

Property Sale

Sale
$131,990
DeedBook 4440, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1986