Skip to content

288 Rivers Edge LaneToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$518,000
Last Sale Date
Sep 28, 2017

Property Information

Block298.03
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,538
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
24%
Improvement Value:$496,300
76%
Total Assessment$652,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,885+5.3%
2024$11,291+7.6%
2023$10,494+0.4%
2022$10,448+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$518,000

From:

To:

Sq Ft2,538DeedBook 16889, Page 1000Recorded10/2/2017

Property Sale

Sale
$316,000
DeedBook 10186, Page 953

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4590, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1986