Skip to content

266 Rivers Edge LaneToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$146,490
Last Sale Date
Apr 10, 1986

Property Information

Block298.03
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,663
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
22%
Improvement Value:$510,100
78%
Total Assessment$650,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,845+5.3%
2024$11,253+7.5%
2023$10,469+0.4%
2022$10,423+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$146,490
DeedBook 4414, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1986