Skip to content

254 Rivers Edge LaneToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Jul 22, 2022

Property Information

Block298.03
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,342
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
23%
Improvement Value:$460,100
77%
Total Assessment$599,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,916+5.3%
2024$10,370+5.6%
2023$9,822+0.4%
2022$9,779+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000
Sq Ft2,342DeedBook 19125, Page 1179Recorded8/5/2022

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft2,354DeedBook 17857, Page 963Recorded4/16/2020

Property Sale

Sale
$349,200
DeedBook 11609, Page 497

Property Sale

Sale
$143,140
DeedBook 4407, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1986