Skip to content

1749 Rolling Ridge LaneToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 28, 1999

Property Information

Block298.03
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage3,908
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
15%
Improvement Value:$691,200
85%
Total Assessment$815,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,853+5.3%
2024$14,111+4.3%
2023$13,532+0.4%
2022$13,472+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5712, Page 877

Property Sale

Sale
$131,990
DeedBook 4424, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1986