Skip to content

222 Jumping Brook DriveToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 26, 2018

Property Information

Block298.03
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,172
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
22%
Improvement Value:$432,900
78%
Total Assessment$554,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,110+5.3%
2024$9,605+6.3%
2023$9,035+0.4%
2022$8,995+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,172DeedBook 17168, Page 507Recorded7/6/2018

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 10119, Page 1652

Property Built

Built

Year Built: 1986