Skip to content

204 Jumping Brook DriveToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Mar 14, 2019

Property Information

Block298.03
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,184
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
24%
Improvement Value:$389,800
76%
Total Assessment$511,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,325+5.3%
2024$8,859+4.1%
2023$8,513+0.4%
2022$8,476+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 17423, Page 1864Recorded3/29/2019

Property Sale

Sale
$140,389
DeedBook 4503, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1986