Skip to content

1670 Whitesville RoadToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 1, 2020

Property Information

Block298.03
Lot40.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class15
Description1F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,264
Acreage1.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,200
46%
Improvement Value:$272,200
54%
Total Assessment$507,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,245+5.3%
2024$8,783+16.8%
2023$7,519+0.4%
2022$7,486+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,264DeedBook 17930, Page 1704Recorded6/18/2020

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 10234, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1965