Skip to content

1722 Whitesville RoadToms River, NJ 08755

Built 1984

Last Sale Price
$11,000
Last Sale Date
Nov 3, 1980

Property Information

Block298.03
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,036
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,200
45%
Improvement Value:$260,100
55%
Total Assessment$471,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,587+5.3%
2024$8,158+5.0%
2023$7,771+0.4%
2022$7,737+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 3957, Page 696