Skip to content

217 Rivers Edge LaneToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block298.03
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage3,096
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
19%
Improvement Value:$538,700
81%
Total Assessment$666,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,147+5.3%
2024$11,541+6.2%
2023$10,866+0.4%
2022$10,818+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000
Sq Ft3,096DeedBook 18803, Page 399Recorded12/2/2021

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 10965, Page 258

Property Sale

Sale
$127,990
DeedBook 4389, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1986