Skip to content

233 Rivers Edge LaneToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$258,500
Last Sale Date
Jul 15, 1989

Property Information

Block298.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,172
Acreage1.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,800
34%
Improvement Value:$363,100
66%
Total Assessment$550,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,037+5.3%
2024$9,536+3.7%
2023$9,193+0.4%
2022$9,152+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$258,500
DeedBook 4778, Page 119

Property Sale

Sale
$149,007
DeedBook 4424, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1986