Skip to content

215 Benthook RoadToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Mar 9, 2010

Property Information

Block298.04
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,851
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,000
35%
Improvement Value:$426,600
65%
Total Assessment$659,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,018+5.3%
2024$11,418+7.7%
2023$10,604+0.4%
2022$10,557+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 14570, Page 1163

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 13390, Page 776

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 11737, Page 496

Property Sale

Sale
$259,865
DeedBook 5218, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1994