Skip to content

378 Grande River BlvdToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Apr 28, 1995

Property Information

Block298.04
Lot100
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,462
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
29%
Improvement Value:$406,000
71%
Total Assessment$568,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,349+5.3%
2024$9,832+1.9%
2023$9,645+0.4%
2022$9,602+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 5263, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1995