Skip to content

386 Grande River BlvdToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block298.04
Lot102
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,454
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
28%
Improvement Value:$417,100
72%
Total Assessment$579,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,551+5.3%
2024$10,024+0.6%
2023$9,967+0.4%
2022$9,923+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000
Sq Ft2,454DeedBook 19007, Page 1500Recorded4/26/2022

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 13219, Page 1348

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 5316, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1995