Skip to content

390 Grande River BlvdToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$642,500
Last Sale Date
Jul 30, 2024

Property Information

Block298.04
Lot103
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,552
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
31%
Improvement Value:$361,100
69%
Total Assessment$523,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,531+20.4%
2024$7,918+13.9%
2023$6,949+0.4%
2022$6,919+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$642,500
Sq Ft1,552DeedBook 19777, Page 1642Recorded8/30/2024

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 18125, Page 1109Recorded10/27/2020

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 16910, Page 1771Recorded10/19/2017

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 10921, Page 478

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5284, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1995