Skip to content

410 Grande River BlvdToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
May 30, 2017

Property Information

Block298.04
Lot108
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,000
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
30%
Improvement Value:$378,200
70%
Total Assessment$540,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,842+5.3%
2024$9,351+13.7%
2023$8,221+0.4%
2022$8,185+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 16757, Page 198Recorded6/2/2017

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 12578, Page 1446

Property Sale

Sale
$171,310
DeedBook 5484, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1997