Skip to content

418 Grande River BlvdToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$767,500
Last Sale Date
May 4, 2022

Property Information

Block298.04
Lot110
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,521
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
25%
Improvement Value:$495,100
75%
Total Assessment$663,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,082+5.3%
2024$11,478+10.0%
2023$10,439+0.4%
2022$10,393+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$767,500
Sq Ft2,521DeedBook 19024, Page 437Recorded5/10/2022

Property Sale

Sale
$201,200
DeedBook 5490, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1997