Skip to content

421 Grande River BlvdToms River, NJ 08753

Built 1997

Last Sale Date
Jul 21, 2009

Property Information

Block298.04
Lot112
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,581
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
30%
Improvement Value:$423,200
70%
Total Assessment$602,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,972+5.3%
2024$10,424+4.7%
2023$9,960+0.4%
2022$9,916+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14364, Page 1385

Property Sale

Sale
$209,500
DeedBook 5757, Page 879

Property Sale

Sale
$202,140
DeedBook 5454, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1997