Skip to content

2027 Longewood LaneToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Oct 16, 2020

Property Information

Block298.04
Lot121
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,240
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
30%
Improvement Value:$416,000
70%
Total Assessment$592,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,786+6.1%
2024$10,164+9.1%
2023$9,320+0.4%
2022$9,279+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 18115, Page 986Recorded10/21/2020

Property Sale

Sale
$186,060
DeedBook 5504, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1997