Skip to content

2021 Longewood LaneToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 1, 2000

Property Information

Block298.04
Lot122
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,454
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
30%
Improvement Value:$421,700
70%
Total Assessment$602,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,981+5.3%
2024$10,433+2.8%
2023$10,152+0.4%
2022$10,107+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 10252, Page 714

Property Sale

Sale
$213,650
DeedBook 5332, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1995