Skip to content

209 Grande River BlvdToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Oct 15, 2018

Property Information

Block298.04
Lot132
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,444
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
27%
Improvement Value:$443,200
73%
Total Assessment$607,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,063+5.3%
2024$10,511+2.9%
2023$10,214+0.4%
2022$10,169+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,444DeedBook 17280, Page 613Recorded10/25/2018

Property Sale

Sale
$202,990
DeedBook 5384, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1996