Skip to content

230 Benthook RoadToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block298.04
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,001
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,000
37%
Improvement Value:$378,100
63%
Total Assessment$596,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,861+5.3%
2024$10,318+0.5%
2023$10,269+0.4%
2022$10,224+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft3,001DeedBook 18484, Page 1027Recorded5/19/2021

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 15341, Page 1827

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 13779, Page 1663

Property Sale

Sale
$239,990
DeedBook 5273, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1995