Skip to content

238 Benthook RoadToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Date
Dec 14, 1995

Property Information

Block298.04
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,727
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,000
37%
Improvement Value:$378,500
63%
Total Assessment$596,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,868+5.3%
2024$10,325+4.2%
2023$9,907+0.4%
2022$9,863+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5341, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1995