Skip to content

262 Benthook RoadToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 11, 2017

Property Information

Block298.04
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,659
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
37%
Improvement Value:$392,700
63%
Total Assessment$627,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,437+5.3%
2024$10,865+4.8%
2023$10,367+0.4%
2022$10,321+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,659DeedBook 16842, Page 1953Recorded8/18/2017

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft2,659DeedBook 15969, Page 1138Recorded12/23/2014

Property Sale

Sale
$337,500
DeedBook 10541, Page 860

Property Sale

Sale
$230,900
DeedBook 5024, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1992