Skip to content

263 Benthook RoadToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 16, 2019

Property Information

Block298.04
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,590
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,000
38%
Improvement Value:$377,700
62%
Total Assessment$610,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,127+5.3%
2024$10,571+4.2%
2023$10,142+0.4%
2022$10,097+7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,590DeedBook 17620, Page 217Recorded9/25/2019

Property Sale

Sale
$649,900
DeedBook 12927, Page 526

Property Sale

Sale
$231,900
DeedBook 5049, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1993