Skip to content

1961 Ridge Hill DriveToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 20, 2017

Property Information

Block298.04
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,491
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
37%
Improvement Value:$393,100
63%
Total Assessment$627,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,426+5.3%
2024$10,855+4.7%
2023$10,367+0.4%
2022$10,321+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,491DeedBook 16728, Page 128Recorded5/4/2017

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 14586, Page 1237

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5710, Page 4

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 5055, Page 813

Property Built

Built

Year Built: 1993